top of page

Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde, profesyonel bir destek ya da dekorasyon hizmeti satın almadan, kendi mekanlarınızda ve çalışma alanlarınızda istediğiniz tasarım konularını rahatlıkla gerçekleştire bilmeniz mümkündür. Çünkü bahse konu olduğu gibi dekorasyon alanında oldukça yenilikçi ve tasarım açısından şaheser niteliğinde eserler ortaya koyan bir çok farklı adres bulunmaktadır. Sizlere bu aşamada ev dekorasyonunu nasıl olması gerektiği ve dekorasyon konularında kendinizi nerede konumlandırabileceğinize dair bazı ipuçları verilecektir.Mobilya ve Dekorasyon Ürünlerini Seçmek

Ev dekorasyonu konusunda en önemli konulardan bir tanesi mobilya ve dekoratif ürünler arasındaki uyumludur. Bu durumda evinizi yeniden dekore etmek istediğinizde mobilyalarınızı değiştirmenin her zaman mümkün olmayabileceğini göz ardı et etmemek gerekir. Bu durumda halihazırda bulunan mobilyalarımız ile beraber kullanmak istediğiniz dekoratif ürünlerin arasında bir ilişki yakalamanız, bu ilişkinin renk ya da tasarım konusunda birbirini tamamlayıcı özelliklerinin bulunması gerekir. Örneğin büyük bir köşe takımı kullanıyorsanız ve bu köşe takımı en geniş duvarınızı kapsıyor is o halde duvar süsleyebilmek için kullanabileceğiniz ürünler arasında ahşap tablo ürünleri ya da çerçeveli poster tablo kullanımını tercih edebilirsiniz. Benzer şekilde konsol ya da dresuar kullanılan duvarda simetrik olarak hemen üzerine duvar dekorasyon aynaları kullanarak burada bir bütünlük yaratmak imkanı vardır.
Duvar Rengi ve Tablolar Arasındaki Uyum

Renk konusu, geçmişten günümüze kadar olan süre zarfı içerisinde mekan tasarımları ile beraber sanat konusunda en çok dikkat edilen alanlar olarak karşımıza çıkmıştır. Dolayısıyla sizlerde kendi yaşam alanlarınıza, çalışma ya da dinlenme mekanlarınızı bu renk kurallarına uyarak ya da kendi tasarımım bütünlüğünüzü ortaya koyarak gerçekleştirebilirsiniz.


Örneğin ahşap tablo ürünlerini kullanmak istediğinizde, duvarınızın rengi ile tablonun çerçevesi arasında bir uyum olması ya da sanat eseri ile duvar rengi arasında bir tamamlayıcı unsuru meydana gelmiş olması gerekir. Kısacası duvar rengi ile tablonun rengi birbirine uyum sağlarken tablo çerçevesi farklı bir tonda olursa bu çerçeveyi ortaya koyacak ve tablonun ortaya çıkması daha rahat olacaktır. Yani hem tablo ve çerçeve hem de duvar rengi aynı tonlardan oluşursa, bu durumda tablolarınız ortadan kaybolacak ve duvarınızda bir farklılık yaratamayacaksınız. Tam da bu aşamada bu üç ögeden biri farklı bir ton ve renkten meydana gelirse o zaman istediğiniz farklı bir tasarımı hemen yakalayabilirsiniz.


Benzer şekilde duvarlarınızda kullanmak istediğiniz tablo ve benzeri gibi ürünlerde Zıtlık uyumunu dikkate alarak da kendinize ait bir tasarım unsurunu ortaya koyabilirsiniz. Örneğin açık renkte bir duvarda kullanabileceğiniz renkli ve farklı boyutlardan oluşan ahşap tablo kolajlarını kullanarak, burada duvarınıza ön plana çıkarabilirsiniz. Farklı renkler ve zıt renkler birbirini tamamlayarak ortaya çıkaracağından dolayı çerçeveli poster tablo ürünleri kendisini hemen ortaya koyacaktır. Ürünlerin boyutlarını ise yaşam alanlarınıza uygun olarak detaylıca tercih edebilirsiniz.
Doğal Tasarım Konularını Gündeme Getirmek

Son yıllarda iç mekan ve yaşam alanları tasarımları ile ilgili olarak doğal tasarımlar ve doğal renklerin kullanımı hiç olmadığı kadar ön plana çıkmaya başlamıştır. Özellikle doğal dokuların ve ahşap dekorasyon ürünlerinin daha sık kullanılıyor olması, duvarlarda kullanılacak olan tamamlayıcı aksesuar ürünlerinde de kendisini oldukça net bir şekilde gösterebilmektedir. Galeri duvarı için ahşap tablo ürünlerinden meydana gelen bir seçki kullanmak ya da duvar dekorasyon aynaları ile beraber benzersiz saat tasarımlarını çeşitli mum ürünleri ile desteklemek daha önce ortaya koymadığınız bir tasarımcı ruhunu ortaya çıkarmanıza imkan tanıyabilir.


Yaşam alanınızın en geniş alanı ya da yatak odalarınızda yatak üstündeki duvarı değerlendirmek için ahşap tablo ürünleri daha önce hiç karşılaşmadığınız tasarım bütünlüğünü ortaya koyacaktır. Bu durumda asimetrik ya da geometrik şekillerden oluşan kolajları kullanabilir, soyut tasarımlar ile beraber hareketli alanlarınıza denge getirebilirsiniz. Bahse konu olduğu gibi yaşam alanlarınızın farklı bölümlerini istediğiniz tablo tasarımlarıyla ya da renk tasarımları ile ortaya konulan eserler ile değerlendirebilir ve bu alanlarınıza mobilyalarınızı değiştirmeden baştan yarat bunun keyfini hemen ulaşabilirsiniz.


İç mekanlar için en çok tercih edilen ürünler arasında duvar dekorasyon aynaları ile beraber ahşap tablo ya da çerçeveli poster tablo ürünlerini saat ya da mum gibi dekoratif tamamlayıcı unsurlar ile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Daha önce de bahsedildiği gibi, alanlarınızı yeniden yaratabilmek için gerekli olan her şeyi aslında bakış açınız da mevcuttur. Öncelikli olarak tasarım gerçekleştirebileceğinize en uygun duvarı keşfetmek, bu duvarda gün ışığında değerlendirmek, mobilyalarınızı yeniden düzenlemek ve halihazırda sahip olduğunuz mobilya ve duvar renklerine uygun olan çeşitli tasarım ürünlerini ve dekoratif detayları tercih ederek burada kendinize yansıtabilecek muhteşem eserler ortaya koyabilirsiniz. Bu sayede yeniden bir tadilat ya da eşya değiştirme gibi bir maliyet ortaya çıkarmadan rahatlıkla yaşam alanlarınızı baştan inşa edebilirsiniz.


Sende evinin dekorasyonunu hareketlendirmek istiyorsan hemen keşfet!11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Halı Seçimi: Farklı Odalar İçin Halı Seçim Rehberi

Giriş Ev dekorasyonunun en önemli unsurlarından biri olan halılar, sadece zemini kaplamakla kalmaz, aynı zamanda odanın genel atmosferini belirler. Doğru halı seçimi, evinize konfor ve estetik katarke

Comments


bottom of page