top of page

Duvar Tablosu Nasıl Asılır?

Dekorasyon olgusu her ne kadar kolay gibi görünse de işin özünde hiç de öyle olan bir durum değildir. Bugün dünyanın neresinde olursa olsun gelinen nokta itibarıyla dekorasyon tam anlamı ile başlı başına bir iş haline dönüşmüş olup, hatta bu alanda iç mimar olarak hizmet veren insanlar her tür mekanda dekorasyon yapmaya başlamıştır. Elbette bu iş için ödenmesi gereken bir ücret bulunur. Bu ücreti ödemek istemeyen insanlar farklı mecralardan yardım alabilirler. İşte bu yazıda da sizlere örnek olarak dekorasyonun en önemli ayrıntılarından bir tanesi olan duvar tablolarının nasıl asılacağı konusunda bilgiler vereceğiz.

Yazının başında hemen net bir biçimde ifade etmek gerekir ki evin duvarlarına asılan tablolar, hem dekorasyonu güçlendirir, hem bulunulan ortama derinlik katar, hem de ortama daha sıcak ve samimi bir hava verir. Üstelik kişilerin kendi zevklerine göre asacağı duvar tabloları mekanlara kendi imzalarını atmalarını ve ortamın bir ruhu olmasını sağlar. Lakin elbette rastgele, herhangi bir yerden tablo alınıp, rastgele duvara asılması ile olacak bir iş değildir. Aşağıda yer alan inceliklere dikkat edilir ise ortaya çok başka bir görüntü çıkar. Şimdi gelin o detaylara birlikte bakalım. 


Başlıca Duvara Tablo Asma Yöntemleri Nelerdir?

Duvara doğru bir yöntemle tablo asmak işin en temel püf noktasıdır. Çok farklı yöntemler vardır. Karar kişinin zevkine kalmış olmakla birlikte, bulunulan ortama, duvarın büyüklüğü, ışık durumu gibi her bir parametreye bakarak, en doğru tekniğin kullanılması gerekir. Tüm bu bilgiler doğrultusunda sıklıkla kullanılan duvara tablo asma yöntemleri aşağıda yazılı olduğu biçimdedir:


Farklı Ölçülerde Tablo Asma Yöntemi

Duvar tabloları asılırken son dönemlerde en sıklıkla tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Bu konuyu bilmeyenler açısından biraz daha açmak gerekir ise şu bilgi verilebilir. Genelde duvar ortalanarak tam orta kısmına bir büyük tablo asılır ve etrafına farklı ölçülerde tablo asma yapılır. Burada diğer tabloların ebatları çok önemli olmamakla birlikte genel görüntüde de absürt bir durum olmamalıdır.  Farklı ölçülerde tablo asmanın en temel püf noktası ile birbiri ile uyumlu, birbirini tamamlayan tabloların asılmasıdır. Örneğin irili ufaklı Vincent Van Gogh tabloları asılarak, ortaya bir sanat müzesi ambiyansı yaratılabilir. Lakin bir yerde fotoğraf, bir yerde sürrealist bir resim olursa o zaman görüntü kirliliği oluşur. Dahası mekân kitsch bir hale dönüşür.


Büyük Tek Bir Tablo Asma Yöntemi 

Bu da bir diğer tablo asma tekniğidir. Çok fazla tablo asmak istemeyen bireyler duvardan duvara olarak kabul edilebilecek tek bir tabloyu duvara asabilir. Bu durum özellikle yatak odaları için geçerlidir. Aynı şekilde çalışma masalarının arka kısmına da yatay büyük bir tablo asılabilir. Burada işin temel püf noktası ne tür bir alanda kullanılacak ise ona uygun tablo seçilmesi gerektiğidir. Örneğin çalışma masalarının arkasına Ara Güler’in, dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Man Ray’in siyah beyaz kent konseptli eserleri asılabilir. Birçok yerde bu ünlü fotoğrafların röprodüksiyonları son derece uygun fiyata satılıyor. Siz de yüksek çözünürlüklü olan bu fotoğrafları alarak asabilirsiniz. Yatak odalarındaysa daha özel tablolar olabilir. Arka fonsa mutlaka tablo ile uyumlu tek bir renk olmalıdır.


Üst Üste Tablo Asma Yöntemi 

Duvar tabloları aynı ebatta üst üste asılabilir. Özellikle küçük ebatlı olanlar evlerin hol kısımlarına, mutfaklara ahşap çerçeveli olarak, birbiriyle bağlantılı biçimde asılabilir. Burada da bir örnek vermek gerekir ise İstanbul manzaralı olan tablolar ya da çiçek baskı tablolar asılabilir.


Yan Yana Tablo Asma Yöntemi 

Hem büyük salonlara hem de tam tersi küçük alanlar derinlik katmak için üçlü koltuğun arkasında yine üst üste tablo asmada olduğu aynı ebatlarda birbirini tamamlayan yan yana tablo asma uygulaması yapılabilir. Böylece ortaya görsel bir bütünlük çıkar.


Modern Eklektik Tablo Asma Yöntemi 

O meşhur sözde de ifade edildiği gibi değişmeyen tek şey değişim. Eklektik olgusu da tam bu noktada deveye giriyor. Farklı stillerin bir araya gelmesi ile ortaya çıkıyor. Farklı renkleri dokuları bir araya getirerek böylesi bir uygulama yapabilirsiniz. Burada tamamen kendi iç sesinizi dinleyerek ama elbette uyumu yok saymadan tablo asma yapabilirsiniz.


Simetrik Tablo Asma Yöntemi 

Ben daha farklı bir biçimde tablo asacağım diyorsanız o zaman mutlaka simetrik tablo asma yöntemini denemelisiniz. Yöntem burada önce küçükten büyüğe, sonra tam tersi büyükten küçüğe doğru olacak şekilde tablo asmaktır. Bütün olarak bakıldığında doğru tablo seçimi yapılırsa görsel bir şölen ortaya çıkar.


Rüzgar Gülü Stili Tablo Asma

Tüm diğer yöntemlerden farklı olarak genç, yenilikçi bir ortam yaratmak isteyenler rüzgar gülü stili kullanabilir. Eğer bu yöntem kullanılacak ise modern tablolar seçilmesi son derece önemlidir. 


Kitaplık İçine Tablo Asma

Evinizde kitaplık olmayabilir ya da tablo asabileceğiniz bir kitaplığınız olmayabilir. Hiç sorun değil, küçük açık raflı bir kitaplık satın alarak ya da yaptırarak böylesi bir tablo asma yöntemi kullanabilir. Kitaplık içine tablo asma son yıllarda giderek daha da dekorasyonda tercih edilen bir yöntemdir. Tablonun yan kısımlarına kitaplar, çiçekler konulabilir ve böylece dolu dolu bir mekan yaratılır. Her bir kitaplık bölümünün içine ayrı bir tablo konulabilir.



Duvara Tablo Asma Teknikleri

Bir diğer olgu da duvara tablo asma teknikleri olup, bu hususta da şu bilgiler verilebilir.


Çerçeveli Tablo Asma Tekniği

Çerçeveli tablo asma dünyanın en eski duvara tablo asma tekniğidir. Eğer çerçeveli olarak tablo asılacak ise o zaman mutlaka tabloya uygun, doğru ebatta, içinde olan resmin/fotoğrafın önüne geçmeyecek kaliteli, ucuz durmayan çerçeveler seçilmelidir. Klasik döşenen salonlarda, ofislerde ideal bir duvara tablo asma tekniğidir.


Çerçevesiz Tablo Asma Tekniği 

Son yıllarda giderek çerçevesiz tablo asma daha çok tercih ediliyor. Böylece ortaya çok daha modern bir görüntü ortaya çıkıyor. Çerçevesiz tablolar soft tonlarda dekore edilen alanlarda, evlerin salonlarında rahatlıkla tercih edilebilir.


Parçalı Tablo Asma Tekniği

Tek bir başına bir şey ifade etmeyen ama yan yana gelince ortaya tam bir görüntü çıkan parçalı tablo asma özellikle geniş alanlar için en doğru yöntemlerden bir tanesidir. Bant kullanarak bu tablolar asılabilir.



Tablo Asarken Bilinmesi Gereken Hususlar 

Tablo asma yöntemleri ve teknikleri konusunda bu bilgileri verdikten sonra diğer bilinmesi gereken önemli hususlara da değinmek gerekir.


  • Tablolar asılırken çivi kullanılabileceği gibi özel bantlar da kullanılabilir. Burada önemli olan ise tablonun büyüklüğüdür. Eğer bant kullanılacak ise mutlaka tabloyu taşıyacağından emin olunmalıdır. Çivinin ise duvarda iz bırakacağı unutulmamalıdır. Çiviler ile duvarda her zaman delik açar. 

  • Patafix de duvara tablo asma için kullanılabilecek en kolay araçlardan bir tanesi olup iz bırakmaz.

  • Evlerine ve/veya işyerlerine çok fazla tablo asacak olan kişiler bilhassa MDF tablo asarak işi çok daha ekonomik bir hale getirebilirler.

  • Asılan tablolar evin ışık alma yönüne göre seçilir ise kimi zaman dışarıdan gelen güneş ışığı tabloya vurduğu zaman ortaya çok özel yansımalar çıkabilir.

  • Kaliteli olan tablolar alınarak özenle asılmalıdır.

  • Her şart altında renk uyumuna özen gösterilmesi gerektiği unutulmamalıdır

  • Ne tür bir alana tablo asılacak ise ona uygun seçim yapılmalıdır.


17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Halı Seçimi: Farklı Odalar İçin Halı Seçim Rehberi

Giriş Ev dekorasyonunun en önemli unsurlarından biri olan halılar, sadece zemini kaplamakla kalmaz, aynı zamanda odanın genel atmosferini belirler. Doğru halı seçimi, evinize konfor ve estetik katarke

Comments


bottom of page