top of page

Hakkımızda

Biz Kimiz?

Günümüzde, yerel sanatçıların ve üreticilerin el emeği ürünlerini ulusal çapta ve uluslararası platformlarda bir Pazar bulabilmesi ve sanat eseri ürünlerinin dünya geneline sunulması oldukça muazzam bir başarı seviyesidir. Ülkemiz kültürel ve beşeri geçmişi açısından ele alındığında el üretimi ve sanatsal ögeler hemen hemen her ilimizde ve her bölgemizde ön plana çıkabilmektedir. El işçiliği ve sanat ürünlerinin oldukça önemli olduğu bugünlerde sahih anlamda üretim yapabilen ve üretimine bir sanat eseri değeri katabilen girişim sayısı oldukça azdır demek çok da yanlış olmaz. Yöresel el işçiliği ve el sanatları denildiğinde genellikle otantik masa örtüleri, süs eşyaları, müzik aletleri, yerel kıyafetler, çeyiz eşyaları, yastık ve minder kılıfları gibi olabildiğince farklı çeşitte ürünler akla gelebilmektedir. Ancak ülkemizin en önemli beşeri mirasları arasında yer alan ve kültürel ögeleri içerisinde taşıyan el işçiliği aslında ahşap ile yapılan işlemlerdir.

 

Ülkemizde, ahşap işçiliği ve hammadde olarak ahşabın kullanıldığı eserler, yalnızca ülkemizde değil dünya genelinde bir sanat eseri olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle bizlerin her ne kadar çok sık karşımıza çıksa da ahşap tablo ya da el yapımı ahşap ürünler, oldukça yoğun bir el emeğinin bulunduğu ve aynı zamanda işleme sürecinin adeta bir hikaye ile beslendiği ürünlerden bahsedebilmemiz mümkündür. Ahşap işçiliğinde, yalnızca bir hammadde olarak ahşap malzemesinin çeşitli doku ve menşei özelliklerine bakılarak bir işlem gerçekleştirilmez. Ahşap işçiliğinin temelinde aslında işlem görecek olan ahşabın anlatmak istediği bir hikaye vardır. Bu hikayeyi yakından anlamak, ahşabın olmak istediği formu yorumlayabilmek, ahşapla aynı dilden konuşabilmek aslında bu sanatı kökenlerden devre olunan bir miras ışığında işlemek anlamına gelmektedir. Dolayısıyla dünya genelinde aslında bir sanat eseri olarak değerlendirilen ve oldukça zor bir iş olan ahşap işçiliği, birbirinden muhteşem ve de benzersiz ürünlerin ortaya çıkmasına imkan tanımaktadır.

 

 

 

Ahşap Dekoratif Ürünlerinde Özgün Girişim Tuable

 

Daha önce de bahsedildiği gibi ülkemizde neredeyse hemen her ilde ve bölgede farklı ürünlere odaklanan ve farklı hammaddelerden üretilen otantik ürünlerden bahsedebilmek mümkündür. Bu ürünler arasında neredeyse hemen her yörede yaygın bir şekilde karşılaşılan ahşap işçiliği ahşap oymacılığı oldukça farklı bir işlem ve süreç bütünlüğüne sahiptir. Bu açıdan ahşap tablo ya da ahşap fener gibi dekoratif ürün olarak da değerlendirilebilecek olan sanat eserleri niteliğinde ürünler, o ne kadar el emeği ile üretiliyor ise o kadar ahşabın dokusunu kullanan herkese yansıtabilme özelliğine sahip olmaktadır. Bu bağlamda bahse konu olan el işçiliği ve ahşap işçiliği konusunda kendini geliştirmiş ve özgün eserler üretebilen girişimci sayısı ve sanatçı sayısı oldukça düşüktür.

 

Tam olarak Tuable bu aşamada 2020 yılında faaliyetlerini kurumsal bir marka çatısı altında başlatma kararı almıştır. Genel olarak ürün çeşitliliği arasında ahşap ürünler bulunmaktadır. Markanın temel özelliği aslında ahşabın dokusunu incelemek, ahşabın dokusunu uygun forma ve biçimi olabildiğince estetik bir hale getirebilmek, el işçiliği ile tamamen doğal bir dokunun korunarak insanların günlük dekoratif kullanabileceği ürünler arasında yer olabilecek çeşitli eserler üretmek bulunmaktadır. 2020 yılından itibaren faaliyetlerini kurumsal bir düzeyde devam eden girişim, bugün Türkiye’nin dört bir tarafına satış ve hizmet sunması ile beraber aynı zamanda uluslararası platformlarda ve pazar yerlerinde de otantik ve özgün üretim olan ahşap işçiliği ile beslenmiş bir çok el yapımı ürünü satabilmektedir.

 

 

 

Otantik Ahşap İşçiliğinin Uzmanlığı Tuable’de

 

Tuable markasının 2020 yılından günümüze kadar olan bu süre zarfı içerisindeki faaliyetleri ele alındığında kısa bir süre içerisinde ulusal başarılarının yanında uluslararası işlem hacmine kısa bir sürede ulaşmış olmasıyla aslında kaliteli ve birbirinden benzersiz sanat eserleri ürettiğini söyleyebilmek mümkündür. Çünkü bu markanın üretmiş olduğu ürünlerin hepsi tamamen el işçiliği ile üretilmekte, tamamen doğal ahşap malzemelerden oluşturulmakta ve bu ürünleri kullanan kişilerin hissiyatı tamamen doğal bir doku üzerinde gerçekleşmektedir. Örneğin sizler bir ahşap tablo satın aldığınızda bu tablonun çerçevesini her dokunduğunuzda ahşabın dokusunu doğrudan elinizde hissedebilirsiniz. Ahşap tablolara benzer şekilde ev dekorasyon alanında üretilen çeşitli ürünlerde de benzer doğal doku standardizasyonu sürdürülmektedir. Dolayısıyla Tuable markası 2020 yılına varana kadar olan süreçte kendisini geliştirebilmek ve el işçiliğini olabildiğince mükemmel bir forma ulaştırabilmek adına çeşitli faaliyetlerde bulunmuştur. Markanın el işçiliğinin ve malzeme işleme sürecinin bu kadar kaliteli ve benzersiz bir sonuç çıkarabiliyor olması aslında hala atölye mantığı üzerinde çalışıyor olmasından kaynaklanmaktadır.

 

Ahşap işçiliğinin mükemmel formunu yakalayabilmek adına geliştirilen ve uzmanlaşılan bu süre zarfı içerisinde, ahşabın dilinden anlamak, ahşabın almak istediği biçimi çözebilmek ve ahşabın nihai formunda bir sanat eseri yaratabilmek aslında otantik bir ahşap işçiliği anlamına gelmektedir. Bu açıdan markanın faaliyetlerini yalnızca ahşap tablo ya da duvar süsü şeklinde değerlendirmek mümkün değildir. Genel olarak iç mekan dekoratif ürünlerine odaklanan girişim ve emek, Denizli ilinde bulunan üretim tesisi ve atölye sayesinde olabildiğince kapsamlı ve profesyonel bir şekilde ele alınmaktadır.

 

 

 

Tuable Fikri ile “Evinizin Havası Değişecek”

 

Kökeni Fransızca’dan gelen Tuable, insanlara “evinizin havası değişecek” mesajını oldukça net ve özgün bir şekilde verebilmektedir. Gerek ahşap tablo gerekse de el yapımı dekoratif ürünler sayesinde, asla bir başkasında olamayacak olan dekoratif ürünleri kullanmanın tadını çıkarabilirsiniz.

 

El yapımı ve el işçiliği ile üretilen dekoratif ürünler, Denizli’de bulunan üretim tesisinde özenle tasarlanmaktadır. Öncelikli olarak tasarlanması aşamasında hammadde olan doğal ahşap malzemenin yaşı, cinsi, dokusu, dudak yapısı ve rengi gibi temel bileşen özellikleri kategoriler şeklinde ele alınmaktadır. Sınıflara ayrılan bu hammaddenin ilerleyen aşamalarında hangi forma bölünebileceğine ya da sanatçının verdiği hangi şekli olabileceğini yönelik tecrübe ortaya konulduğunda ortaya bir üründen çok daha fazlası çıkmaktadır. Bu durumda evinizin ya da iç mekanlarınızın havasını değiştirmek istiyor iseniz tamamen her bir parçası el üretimi olan ve ustasının el işçiliğini taşıyan doğal dokularla beslenmiş olan bu ürünleri tercih etmeniz sizlere bir ayrıcalık kazandıracaktır. Sizler de doğal mekanlarınızda ve yaşam alanlarınızda el yapımı ve doğal dekoratif ürünlerden hoşlanıyorsanız, ülkemizin her bir tarafında ticari faaliyetlerini devam ettiren ve bununla beraber yurtdışında da bu faaliyetleri sürdüren Tuable ile gönül rahatlığı ile çalışabilirsiniz. Özgün tasarımlar neticesinde ve tasarımların hayata gelmesi ile nihai formuna kavuşan dekoratif ürünleri evinizin duvarlarında, özel köşelerinde, masalarımızın üzerinde ya da kitaplıklarınızda eşsiz bir yer ayırmaya hazır olabilirsiniz. Üstelik bahse konu olan bu dekoratif ürünler ile el işçiliği kullanılarak üretilen özgün otantik dekoratif ürünleri yalnızca kendiniz için kullanmaya bilirsiniz. En sevdiğiniz kişilere ya da kıymetli yakınlarınızın özel günlerinde kendilerine özel bir hediye etmek istiyorsanız Tuable ürünlerine yakından göz atabilir ve birbirinden eşsiz olan bu dekorasyon harikası ürünleri deneyerek sürece başlayabilirsiniz. Evinizin havasını değiştirecek olan benzersiz ve eşsiz bu el işçiliği üretimi olan dekoratif ürünleri evinizin en güzel yerine göre istediğiniz boyutta ve özellikle tercih ederek satın alabilir ve zevkle kullanmaya hemen başlayabilirsiniz.

Careers

Check out our job postings & opportunities waiting for you

Thanks for submitting!

Careers
bottom of page